نداشتن اراده است و این تحصیل مرا دچار مشکل کرده یعنی خیلی خوب برنامه x

نداشتن اراده است و این تحصیل مرا دچار مشکل کرده یعنی خیلی خوب برنامه... ها و منابع دو کتاب از صبا تا نیما از یحیی اریان پور و سبک شناسی بهار از ...
... سلام
معنی اسم وانیا چیست؟ ...
... كامل و روان شعر (ایوان مدائن) سرودهی خاقانی رو می خواستم به صورت بیت به ...
... فرق فاعل و مسند الیه چیست ؟ ...
... سلام
> و > چیست توضیح دهید ...
... ...

... تعمیم دادن یعنی چه؟ ...
... از بوستان سعدی درباره ی تلاش زحمت كشیدن ...
... فعل چیست؟ ...
... نباشید اگر ممكن است در مورد ضرب المثل زیر یك بند طنز امیز بنویسید ممنونم ...
... نباشید خدمت شما خانم معیری سوالی در مورد ارایه ای ادبی داشتم 1- انواع ...
... با واژه ی " صفت فاعلی مرکب مرخم" یا "صفت مفعولی مرکب مرخم" بر می خورم که ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

نداشتن اراده است و این تحصیل مرا دچار مشکل کرده یعنی خیلی خوب برنامه
با سلام
مشکل بنده نداشتن اراده است و این تحصیل مرا دچار مشکل کرده یعنی خیلی خوب برنامه ریزی می کنم اما وقتی پای انجام آن می رسد چند روز اول بصورت افراطی و بیشتر از ساعات برنامه ام مطالعه می کنم و پس از چند روز انجام برنامه را کامل کنار می گذارم و تا شب امتحان مطالعه نمی کنم . و همیشه خودم را بی اراده می دانم. من دانشجو و 23ساله هستم. یک اخلاق خاص دارم آن هم اینکه خیلی زود امیدم رو از دست میدم مثلا اگر دو روز مانده به امتحان و من یک کتاب 300صفحه ای را باید بخونم بی خیال امتحان میشم و با خودم میگم تو دو روز نمیشه 300صفحه خوند باید در طول ترم میخوندم. لطفا چند راهکار عملی برای تقویت اراده برایم ارائه دهید.
با تشکر

پنج شنبه 24/6/1390

پاسخ :
با سلام.
دوست عزیز ایراد کار شما این است که در برنامه ریزی های خود دچار افراط می شوید .هر تندروی می تواند خیلی سریع انسان را متوقف کند و بلکه پسرفت هم به وجود آورد . لذا همیشه این تعادل است که می تواند مستمر و پیوسته باشد . لذا برنامه ریزی خیلی می تونه به شما کمک کنه ضمن این که برنامه تون هم از ابتدا نباید سنگین باشه بلکه به مرور زمان باید آن را با توان خود تطبیق دهید . به مرور باید کار را سنگین تر کنید.

از قانون صفر و یک استفاده نکنید . قرار نیست که یا تلاش نکنیم و یا اگر می کنیم تلاشی کامل داشته باشیم. بلکه هر چه تلاش بیشتر باشد بهتر است . پس با داشته یک کتاب 300 صفحه ای ، درس نخواندن راه حل نیست . بلکه باید برنامه ای بریزید تا حداکثر یادگیری را داشته باشید.

برای اجرای هر برنامه ریزی باید ثبات و استمرار داشته باشید . مسلما این ثبات و استحکام نیاز به تلاش و زحمت دارد . باید جدیت به خرج دهید باید سختی بکشید و باید تمرین کنید .

شخص با اراده كسی است كه وقتی دربارة كاری، به خوبی تأمل كرد و آن را نافع دانست، تصمیم به انجام آن می‏گیرد و با فعالیت و ثبات قدم، آن را به اجرا در می‏آورد و در مقابل، فرد سست اراده ، با كمترین مشكلی، از انجام دادن كار، دلسرد شده ، دست از تلاش برمی‏دارد. شخص با اراده، كسی است كه دارای هدفی معقول است و تا موقعی كه به آن نرسیده، از تعقیب آن باز نمی‏ایستد و مشكلات و موانع روانی یا مادی، به اراده و عزم او لطمه نمی‏زند و از پیشرفتش، جلوگیری نمی‏كند.
راهكارهای تقویت اراده
الف) تعیین هدف یا اهداف: انسان باید ابتدا هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا كاری كه می‏خواهد انجام دهد ، به طور دقیق و مشخص، ترسیم كند. طبیعی است كه این هدف، باید شفاف، معقول، قابل دست‌یابی، بدون افراط و تفریط ، مطابق توان و استعداد خود و واقع‌بینانه باشد نه بلندپروازانه و خارج از توانایی‌‏های شخص. در غیر این صورت، وقتی با مشكلات و موانع سختی رو‌به‌رو شود ، ناامید و دلسرد شده ، از ادامه كار، منصرف می‏‏شود و خود را ناتوان و بی‌‏اراده می‏بینید.
ب) شناخت توانایی‌‏ها و استعدادها: همه ما در وجود خود ، از استعدادهایی برخورداریم . كافیست این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف، آنها را به كار گیریم.
ج) برنامه‌‏ریزی: باید برای تمام كارها و فعالیت‌‏های شبانه‌روزی، برنامه‌‌ای مدون و منظّم داشته باشید. بدین منظور از جدولی استفاده كنید كه در ستون افقی آن، ساعات شبانه‌روز و در ستون عمودی، ایام هفته را یادداشت و تمام كارهای روزانه ـ خواب، استراحت، ورزش، مطالعه ـ را در آن درج كنید و هر فعالیتی را در زمان خاص خود ، در جدول بنویسید و هیچ زمانی را بدون كار ، خالی نگذارید. هر روز صبح با نگاهی به آن برنامه ، به اجرای دقیق آن بپردازید و شب‏ها، قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزیابی كنید. شایسته است همچون یك محاسبه‌‏گر جدی و قاطع ، فعالیت‏های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آن ها را بررسی كنید و در صورت موفقیت، خود را تشویق و در صورت تخلّف و سهل‌‏انگاری در اجرا، خود را تنبیه كنید.
د) اصل تلقین یا خودگویی‏های مثبت: گفتن، باور داشتن است. وقتی می‏گوییم من آدم شكست خورده‌ای هستم، بی‌استعدادم و عوض شدنی نیستم، درواقع، حكم محكومیت خود را صادر می‏كنیم. دستور دادن، فرایند شدن است و ما را دستورات می‏سازند. سعی كنید دستورات خوبی به خودتان بدهید. شما با خودتان چه می‏گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟ تنها زمانی یك مسأله یا یك مشكل غیر قابل حل می‌شود كه فكر كنید غیرقابل حل است. با ایمان داشتن به امكان وجود راه‌حلی برای مشكلات، راه‌حل ها را جذب می‌كنید. به خودتان حتی اجازه صحبت یا فكر درباره ناممكن بودن راه‌حل ها را دهید.
آجر‏های بنای هستی‌مان را، طرز تفكرمان می‏سازد و اگر بخواهیم در دنیای‌مان اتفاق زیبایی بیفتد ، گام اول ، تغییر در نگاه و بینش ماست. با تغییر نگاه ، ایده‌آل‏ها و اهداف زندگی‌مان به درستی شكل می‏گیرند و آن گاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب‏های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ خواهد داد . «إن الله لایتغیر ما بقوم حتی یتغیروا ما بأنفسهم.»
ه) تدریجی بودن تقویت اراده: برای به دست آوردن اراده‏ای قوی و محكم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین، توجه داشت. گمان نكنید می‏توانید به طور دفعی و بدون تلاشی درخور، به آن دست یابید. بنابراین، به راهكارهای عملی زیر توجه كرده، به آنها پای‏بند باشید: ورزش کنید، در صورت امكان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخوانید و اگر در آن وقت بیدار نشدید ، قضای آن را به جا آورید. مقید باشید هر روز تعداد آیات معینی از قرآن را تلاوت كنید (حداقل 30 تا 50 آیه) و در صورت تمایل، در هفته‌‏های بعد، بر میزان آن بیفزایید. هر روز چند کار ارادی برای خود در نظر بگیرید و انجام دهید البته مراقب باشید انتخاب کارها از روی واقع بینی باشد و از تصمیم گیری های بلند پروازانه خودداری کنید و سعی نمائید درجه مشکلی کارها رو بتدریج افزایش دهید تا با توانائی های شما همخوانی داشته باشد.
بعد از این که خود را در انجام برخی از کارهای ایجابی مثل صبح زود بیدار شدن، نماز سر وقت، تلاوت قرآن و ورزش صبحگاهی، موفق شدید برای انجام کارهای سلبی تصمیم بگیرید یعنی تصمیم بگیرید کارهایی که نباید انجام دهید رو بتدریج ترک کنید مثلا به عنوان نمونه می خواهید غرایز جنسی خود را مهار کنید. در اینجا باید رفتارهایی که باعث شعله ور شدن شهوات می شه رو ترک کنید.
ترك گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه كردن آن در درون انسان دارد. هرگز در كارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی، برای پی‌گیری و به انجام رساندن كارهای ناقص و ناموفق، تلاش كنید. كارهایی را كه به عهده می‏گیرید، ناتمام رها نكنید و آن ها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه دهید و از پراكنده كاری و آشفتگی در كارها كه موجب به هم ریختگی نظام فكری می‏شود ، بپرهیزید و به فعالیت‏های خود ، تمركز و انسجام ببخشید. از کمال طلبی بپرهیزید و هرناکامی را تجربه ای برای کسب موفقیت های بعدی بدانید و نه شکست. به جای مقصر دانستن بخت و اقبال، موانع را بررسی ‌كنید. همواره بر خداوند ، توكل كرده و در همه امور، از او استمداد جویید.
برای كسب اعتماد به نفس, یادگیری مهارت ها و تخصص ها نقش مؤثری دارد. اگر كسی در یكی از رشته ها تخصص لازم را پیدا كرد, با این احساس که توانایی كاری را دارد كه دیگران از انجام آن عاجز و ناتوان اند، اعتماد به نفس و انگیزه و جرأت و تلاش و پشتكار وی تقویت خواهد شد و راهی به سوی موفقیت خواهد داشت.
موفق باشید.
 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... زمین فوتبال و طول و عرض دروازه های زمین فوتبال را ذكر كنید. ( قانونی) - ...
... مساحت زمین فوتبال چقدر است... ...
... یا کلمه عرشیا چ ...
... بعد از مرگ سهراب را ریشه یا ...
... کدام چند بار قهرمان جام ملتها ...
... فرق بین متل و هتل در چیست؟
26 ساله ...

... در دانشگاه کنفرانس روانشناسی دارم و چون هنگام صحبت کردن جلو جمع استرس ...
... است که بیماری وسواس دارم.به مشاوره های زیادی رفتم که برخی موثر بوده ولی ...
... یه جور وسواس دارم. یعنی بعضی وقتا یه جمله رو 5 یا 6 بار میخونم. چیکار باید ...
... اضطراب اجتماعی شدم. اصلا نمیتونم در جمع حرف بزنم یا مثلا اگر تو کلاس سوالی ...
... استرس نگیریم و صدایمان نلرزد چ ...
... و نگرانیم بیش از حد طبیعیه و داره به استرس تبدیل می شود مثلا نگرانم که ...

سایر مطالب

سایر مطالب

سایر مطالب

*